Messages

Home Login Logout

محاسبات یا سیستم‌های کلود

سیستم‌های کلود چه هستند و چه مزیت‌هایی دارند؟

دنیای اینترنت در حال تغییر دادنِ شیوه‌های مدیریت کارها و مشاغل‌ است. تا مدت‌ها سخت‌افزارها و نرم‌افزارهایی را که ما استفاده می‌کردیم عموماْ بر روی کامپیوتر خودمان نصب می‌شدند و به ما خدمات ارائه می‌دادند و این به این معنا بود که ما تنها از طریق کامپیوتر خودمان می‌توانستیم به داده‌های خودمان دسترسی داشته باشیم. اما در سال‌های اخیر به لطف تحولات فزاینده در دنیای اینترنت، نرم‌افزارهای جدیدی با نام کلود یا ابری (Cloud) انقلابی را در این شیوه‌های سنتی ایجاد کرده‌اند.

برای روشن‌نمایی مفهوم کلود از مثال استفاده می‌کنیم. حالتی را تصور کنید که شما فایل‌های زیادی را روی سیستم خود داشته‌اید که برای شما بسیار مهم بوده‌اند.  فرض کنید می‌خواهید تدبیری بیندیشید که حتی اگر کامپیوتر شما ربوده شد باز آن فایل‌ها را داشته باشید. یکی از کارهایی که ممکن است انجام دهید تهیه‌ی نسخه‌های پشتیبان از فایل‌های مورد نظر است. در بهترین حالت این کار را ممکن است با استفاده از هاردهای اکسترنال انجام دهید. در این مورد بحث‌های زیر مطرح است:

  • هزینه‌ی هارد اکسترنال چقدر است؟
  • اگر حجم فایل‌ها بیشتر از ظرفیت هارد باشد چه کار کنم؟ آیا یک هارد دیگر میخرم؟
  • اگر هارد ویروسی شد و نیاز به فرمت داشت چه کار کنم؟ آیا فایل‌های من همگی پاک خواهند شد؟
  • هاردها را کجا نگهداری کنم؟ آیا بیم گم شدن هاردها نیز به هر دلیل وجود دارد؟
  • و سؤالاتی از قبیل.

حال تصور کنید شرکتی پیدا شده است که امکانات سخت‌افزاری بسیار قدرتمند و حافظه‌های با حجم بسیار بالا را تدارک دیده است تا در اختیار کاربران قرار دهد و در حل مشکل فوق پیشنهادات زیر را ارائه داده است:

  • تمامی فایل‌های شما را هر چقدر هم زیاد باشد با رعایت تمامی اصول امنیتی و به صورت تضمینی برای شما نگهداری می‌کند.
  • راهی برای شما فراهم می‌آورد که بتوانید فایل‌های خود را از پشت کامپیوتر خودتان به آن سیستم اضافه کنید.
  • شما با استفاده از اینترنت و نام کاربری و پسوردی که به شما اختصاص داده می‌شود می‌توانید هر لحظه و زمان که دوست داشتید به تمامی فایل‌های خود دسترسی داشته باشید.
  • در مقابل ویروس‌ها از فایل‌های شما محافظت می‌کند.
  • هزینه‌های جانبی شما را تا مقدار بسیار زیادی کم می‌کند.

شاید این پیشنهاد، پیشنهاد جذابی باشد خصوصاْ اگر بدانید هزینه‌ای که در این روش پرداخت می‌کنید تا حد باورنکردنی پایین است. شرکتی که چنین پیشنهادی می‌دهد در واقع خدماتی از نوع کلود (Cloud) ارائه می‌دهد. مثالی که آورده شد صرفاْ‌ برای آشنایی با مفهوم کلود بود. هر چند حوزه‌ی خدمات کلود بسیار وسیع و در زمینه‌های متفاوت است.

چرا محاسبات کلود یا ابری؟

سیستم‌های کلود به شما این امکان را می‌دهند که به برنامه‌ها و داده‌های خود بیرون از کامپیوتر خود دسترسی داشته باشید و در عوضِ نگهداری داده‌ها و نصب نرم‌افزارها روی سیستم خودتان آن‌ها را در محل دیگری که اصطلاحاْ کلود نام دارد نگهداری و نصب کنید. این سیستم کلود شامل نرم‌افزارها، پایگاه داده، ایمیل و سرویس‌های کار با فایل هستند.

یک تعریف معمول از سیستم‌های کلود نیز می‌تواند «اجاره به جای خرید» باشد؛ به این معنا که شما حافظه یا نرم‌افزار مورد نیاز خود را از یک ارائه‌دهنده‌ی سرویس کلود اجاره می‌کنید و از طریق اینترنت به آن متصل می‌شوید و فقط بابت منابع مورد استفاده خود هزینه می‌کنید.

اما در این مقاله تصمیم دارم توضیحاتی نیز در مورد نرم‌افزارهای کلود ارائه ارائه کنم. نرم‌افزارهای کلود در واقع نرم‌افزارهایی هستند که در بستر کلود خدماتی را به کاربران خود ارائه می‌دهند. این نوع نرم‌افزارها در اصطلاح «نرم‌افزار به عنوان سرویس» یا Software as a Service یا به اختصار SaaS نامگذاری می‌شوند.

یک مثال عالی از چنین نرم‌افزارهایی، سرویس ارائه شده توسط گوگل تحت نام «گوگل داک» یا Google doc است. گوگل داک تمامی امکانات نرم‌افزارهای مجموعه‌ی آفیس مثل ورد (word)، پاورپوینت (powerpoint)، اکسل (Excel) و غیره را به صورت کلود ارائه می‌دهد. یعنی شما به جای اینکه بخواهید نرم‌افزار ورد را در کامپیوتر خود باز کنید و با آن مطلب خود را بنویسید می‌توانید گوگل داک را باز کنید و با ایجاد یک حساب کاربری ساده یک فایل ورد ایجاد کنید و در آن شروع به تایپ کردن و نوشتن کنید. تمامی امکانات ورد در مجموعه‌ی آفیس در این نسخه‌ی کلود نیز وجود دارد. آن صفحه و فایل تا همیشه در سرورهای گوگل برای شما ذخیره خواهد شد و شما هر زمان که بخواهید می‌توانید از طریق آدرس آن صفحه به فایلتان دسترسی داشته باشید.

در مورد چگونگی کار کردن با گوگل داک می‌توانید این لینک را دنبال کنید:  چگونه با گوگل داک کار کنیم؟

به عنوان یک مزیت نسبت به آفیس، کار کردن با گوگل داک مزایای دیگری نیز دارد. اگر در قالب یک گروه در حال کار کردن بر روی موضوعی هستید رهبر گروه می‌تواند این فایل را در ابتدا ایجاد کند و برای بقیه‌ی افراد حق دسترسی تعریف کند. در این صورت تمامی افراد گروه می‌توانند همزمان روی یک فایل شروع به کار کنند. مثلاْ‌ بخش‌های مختلف آن مطلب یا موضوع را بین خود تقسیم کنند و آن را تهیه نمایند. در این صورت همه‌ی افراد به صورت همزمان روی یک فایل کار خواهند کرد و آخرین نسخه را نیز همه با هم می‌بینند. در واقع گوگل داک این امکان را که نوعی اشتراک‌گذاری فایل‌هاست فراهم می‌آورد.

فیس‌بوک و یوتیوب نیز خدمات خود را مدت‌هاست که به شیوه‌ی کلود ارائه می‌کنند.

حتی کمپانی‌های مختلفی وجود دارند که با استفاده از تکنولوژی کلود خدمات طراحی سایت را به صورت آنلاین فراهم آورده‌اند. کمپانی Wix در خارج و گروه ما در ایران از جمله‌ی این شرکت‌ها هستند. هر چند شرکت‌های دیگری نیز در این زمینه وجود دارند.

شرکت ویراوب نسخه‌ی فارسی سایت‌ساز خود را به تازگی ارائه داده است اما هنوز چندان شناخته شده نیست و در آینده‌ای بسیار نزدیک این مدل از سایت‌سازها طرفداران زیادی پیدا خواهند کرد. داشتن سایت همواره توأم با مسائلی چون هاستینگ، مدیریت محتوا، پشتیبانی هاست و امثال آن است که می‌تواند برای ناآشنایان با این حوزه‌ها دردسر ساز نیز باشد. اما ویراوب تمامی این خدمات را با کیفیتی بسیار عالی و قیمتی بسیار ارزان و با تعرفه‌ی ماهیانه به مشتریان خود ارائه می‌کند که برای آگاهی بیشتر از خدمات آن و قیمت‌ها می‌توانید به سایت ویراوب مراجعه کنید. تکنولوژی به کار رفته در طراحی سایت در ویراوب کاملاْ متفاوت با سایت‌های وردپرس بوده و به کمک ابزارهای فراهم آمده در این نرم‌افزار می‌توان بدون دانش خاصی در زمینه‌ی طراحی، سایت مورد علاقه‌ی خود را به راحتی طراحی کرد.

LocalTheme

Help

سوالی دارید؟ با ما مطرح کنید !پشتیبانی آنلاین است.در حال حاضر پشتیبانی غیرفعال است.با تیم ویرا وب صحبت کنیدبا تیم ویرا وب صحبت کنید